Bir Sayfa Seçin

sosyal fobi tedavisi nasıl olur

 

Sosyal Fobi Tedavisi

 

Sosyal hayat dediğimiz şey yalnızca arkadaşlarımızdan oluşan bir kavram değildir. Arkadaşlar, iş yerindekiler, otobüs şoförleri, banka çalışanları, okulda aynı sınıfta okuduğumuz kişiler ve çok daha fazlası sosyal hayatı oluşturur.

Çocukken, sosyal hayatımızda yer alan insanlarla görüşürken, konuşurken herhangi bir sorun yaşamazsınız. Sonrasında yaş ilerledikçe, yavaş yavaş bu durum değişmeye başlar. İlk başlarda her şey normal gelir. Çünkü kimse ile konuşmak istemiyoruzdur ve bundan dolayı da mümkün olduğu kadar kendi halimizde takılmayı tercih ediyoruzdur. Ancak bir süre geçtikten sonra işler değişir.

Öyle ki artık kendi ailemiz ile konuşurken bile kendimizi kötü hissederiz. Bir fikrimiz varsa ve bunun doğru olduğuna yüzde yüz emin olsak bile bunu ortaya çıkarmaktan, insanlarla paylaşmaktan çekiniriz. Daha sonrasındaki adımda ise artık yalnızca tanımadığımız insanların içerisinde değil, tanıdıklarımızın yanında bile konuşmaktan kaçınır hale geliriz.

Sosyal fobi diye adlandırılan bu durum ağırlıklı olarak eğitim düzeyi düşük, işsiz, sosyal konum bakımından yetersiz kişilerde görüldüğü söylense de aslında oldukça iyi eğitim almış, zengin, çok iyi bir işi olan çok fazla kişi de bu sorundan muzdariptir.

Kimi zaman çocukların ufakken yanlış bir şekilde yetiştirilmesi, ebeveynlerin yanlış yetiştirme tutumu sonrasında çocuklar ufaklıklarından itibaren kendilerini hayatın gerisinde tutmayı tercih eder. İnsanların pek çoğu sosyal fobiyi çekingenlik ile eşdeğer tutsa da aslında oluşan bu durum tahmin edilenden çok daha ciddidir. Fakat içiniz rahat olsun. Çünkü sosyal fobi, tedavisi olan bir psikolojik rahatsızlıktır. Yani böylesine bir durumdan muzdaripseniz kendi içinizde panik yapmanıza gerek yok.

 

Sosyal Fobi Tedavisi Nasıl Olur?

 

Sosyal fobi ile karşı karşıyaysanız ve bu durumdan dolayı ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız öncelikli olarak kendi içinizde var olan sorunla yüzleşmeniz gerekiyor. Bu yüzleşmeyi gerçekleştirmediğiniz zaman isterseniz tedavi için binlerce lira harcayın hiç fark etmez, başarılı sonuçlara erişemeyeceksiniz.

Bununla birlikte artık sosyal ortamlarda çekinmeden konuşmak, birey olarak kimsenin esareti altında olmamak için illa ki ilaç tedavisine gerek yok. Çünkü bu ilaçlar yalnızca var olan durumu arka plana atacaktır. İlacı kullanmayı bırakmanız sonrasında ise var olan kötü durum tekrardan ortaya çıkacaktır. Sizler de vücudunuza sokulan kimyasallardan ötürü bir taraftan sağlığınıza ciddi zararlar verirken diğer bir taraftan sorununuzun devam ettiğinin farkına varacaksınız.

Bileceğiniz gibi verilecek ilaçların pek çok yan etkisi bulunmaktadır. Öyle ki bu ilaçları kullanan kişiler, bir süre boyunca yani bu ilaçlara bünyesi alışana kadar günlük işlerini bile yerine getiremezler. Daha sonrasında ise artık vücudunuz ilaca alışır. Bu sefer ilacı bırakmak istediğinizde pek çok sorunla karşılaşırsınız. Bu tarz zorlu ve uzun süreçler ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız çözümü kendinizde bulmanız gerekiyor.

Elbette ki yaşadığınız sosyal fobinin büyüklüğünden ötürü artık başarılı olabileceğinize çok fazla inanamıyor ve bunu nasıl gerçekleştireceğinizi bilemiyor olabilirsiniz. Daha öncesinde yapmaya çalıştığınız şeylerin hiçbirinde istediğinizi elde edememiş olmanız böyle düşünmenizin en büyük nedeni olabilir.

 

Sosyal Fobi Tedavisi İçin Kitap Tavsiyesi:

 

Şimdiye kadar yaşadığınız başarısızlıklar sonucunda isyan etmekten başka bir şey yapmadınız. Ama artık bu durum sizler için değişecek. Bu konu ile alakalı yapmanız gereken tek şey, Sosyal Fobiyi Yok Et! kitabını okumak.

Kendinize bu şansı mutlaka tanımalısınız.

Bunca zaman gördüğünüz tedavilerin neden size istediklerinizi vermediğini, bu tedaviler esnasında yaşamış olduğunuz aksaklıklar ve aslında yapmanız gereken her şey bu kitabın içerisinde yer alıyor. Kitabın sayfalarını çevirmeye başladıktan sonra artık aslında yaşamış olduğunuz bu durumun ne kadar basit şekilde ortadan kaldırılacağını görebileceksiniz.

Üstelik bu başarıya tahmin ettiğinizden çok daha kısa sürede ulaşacaksınız. Bu sayede de artık gerek özel hayatınızda gerekse iş hayatınızda arzu ettiğiniz başarıyı kolayca elde edeceksiniz.

Hazırsanız başlayalım.

Kitabı okumak için tıkayın: Sosyal Fobiyi Yok Et!

sosyal fobiyi yok et kitabı