Bir Sayfa Seçin

sosyal anksiyete bozukluğu nedir

 

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir?

 

İnsanların büyük bir kısmı, topluluk içerisinde kendini çoğunlukla rahat hissedemez. Buna sosyal anksiyete bozukluğu denir. İlk başlarda oldukça düşük şiddette seyreden bu duygu, zamanla şiddetini arttırır ve kişi artık yalnız kalmadığı her ortamda kendini inanılmaz gergin ve huzursuz hissetmeye başlar.

Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişilerin en büyük korkularının başında, tolum içinde rezil olma korkusu gelmektedir. Kişi bu korkuyu hissetmeye devam ettikçe kalabalığın içerisine girdiğinde panik atak nöbetleri geçirmeye başlar. Öyle ki bu rahatsızlıktan muzdarip olan kişiler, henüz ortaya çıkmamış olan sorunları düşünür ve bunlardan ötürü haftalarca yersiz korkular çeker.

Üstelik bu korkularının yersiz olduğunu bilirler ancak buna rağmen bunların üstesinden gelemezler.

Sosyal anksiyetenin belirli bir sebebi bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar sonrasında da görüldüğü gibi bu hastalık, pek çok farklı faktörden ötürü ortaya çıkabilmektedir. Ancak en büyük etken hiç şüphesiz ki psikolojiktir.

Kişinin geçmişinde yaşamış olduğu onu utandıran ya da küçük düşüren anlar, yaşı ilerlemeye başladıkça hiç olmadığı kadar büyük sorunlar haline gelir.

Bununla birlikte kişinin çocukluk dönemlerinde ailesi tarafından dışlanması ve onların sürekli çocuklarını başkaları ile kıyaslaması sonrasında, ilerleyen dönemlerde bu rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.

Sosyal anksiyete rahatsızlığı olan kişi aslında hayatında bir şeylerin ters gittiğinin farkındadır. Lakin bu belirtileri hastalık olarak görmez. Zaman geçtikçe kötü olan şeylerin sona ereceğini düşünür ve bundan dolayı herhangi bir tedaviye de ihtiyaç duymaz.

Ayrıca kafa karışıklığı, terleme, titreme, yüzün kızarması, kasların gerilmesi, mide ekşimesi ve kalp çarpıntısı da yine sosyal anksiyete belirtileri arasında yer alır. Ufak yaşlardaki çocuklar, kalabalık içerisine girdiği zaman anne babasının yanından ayrılmaz ve öfke nöbetleri geçirerek var olan bu rahatsızlıklarını ailelerine ifade eder. Bu hastalığın tanısının koyulabilmesi adına öncelikli olarak belirtilerin doktora anlatılması gerekir.

Doktor, ilk olarak fiziki muayene yapar ve durumun herhangi bir fiziksel rahatsızlıktan ötürü ortaya çıkıp çıkmadığı belirlenmiş olur. Bunun sonrasında kişi psikiyatriste yönlendirilir. Özel olarak hazırlanan testler sonrasında kişinin sosyal anksiyete hastalığına yakalanıp yakalanmadığı da kısa süre içerisinde belirlenir ve tedavi aşamasına geçilir.

 

Sosyal Anksiyete Tedavisi

 

İnsanların büyük bir kısmı, bu hastalığın hiçbir şekilde düzeltilemeyeceğini düşünür. Halbuki yapılacak doğru tedavi sonrasında kişinin ruh halinde meydana gelen değişimler olumlu yönde seyreder ve kişi tamamen iyileşir. Kişiye öncelikli olarak bilişsel-davranış terapisi yapılır. Böylece kişinin bilinçaltındaki düşünceler çok daha akılcı bir yere yönlendirilmiş olur.

Kişi, toplum içerisinde kendisini rahatsız hissetmesine neden olan durumlar için geliştirmiş olduğu reaksiyonları böylece değiştirmeye başlayacaktır. Özellikle de sistematik duyarsızlaşma ile birlikte artık bu rahatsızlığın oluştuğu esnada kişinin bilinçaltında ortaya çıkan korkular çok daha farklı bir şekilde ele alınır.

Kişi kendini daha öncesinde olmadığı kadar rahat hisseder ve korkularını da yok eder.

Bazı durumlarda ise kişinin kendini rahat hissetmesi adına antidepresan kullanılabilmektedir. Bu ilaçların dozları ve kullanım süreleri ise oldukça önemlidir. Genellikle ufak dozlardan başlayacak ilaçlar, bir süre sonrasında tam doza çıkartılabilir.

Hastalığın tedavi edilmesi sonrasında ise aynı başlarken olduğu gibi dozlarda azalmalar yapılır ve en sonunda da ilaç bırakılır. Bu iki yöntem uygulanırken aynı zamanda kişinin çevresindeki insanlar ile olan iletişimi oldukça önemlidir.

Tedavi esnasında mutlaka sosyal anksiyete rahatsızlığındaki kişinin yaşamı kolaylaştırılmalı ve onunla birlikte küçük de olsa kalabalıklara girilmelidir. Böylece rahatsızlığı olan kişi kalabalıkların o kadar kötü olmadığını düşünmeye başlayacak, buna düzenli terapiler de eklenince kısa sürede sosyal anksiyete ortadan kaldırılacaktır.

Sana sosyal anksiyete probleminin çözüm yöntemlerini anlatan bir kitap tavsiye edeceğim.

 

Sosyal Anksiyete Tedavisi İçin Kitap Tavsiyesi:

 

Sosyal anksiyete bozukluğundan kurtulmanı ve 2 hafta içinde özgüvenini 4 katına çıkarmanı sağlayacak olan Sosyal Fobiyi Yok Et kitabını hemen okumanı öneriyorum.

Kitabı incelemek için tıkla: Sosyal Fobiyi Yok Et

sosyal fobiyi yok et kitabı