Bir Sayfa Seçin

özgüven geliştirme yolları nelerdir

 

Özgüven Geliştirme Yolları Nelerdir?

 

Özgüven geliştirme yolları nelerdir, anlatmadan önce insanların başarılı, mutlu olmak için hayata nasıl bakmaları gerektiğinden bahsedeceğim. İnsanların başarılı ve sağlıklı bir yaşam sürmelerinin en etkili yollarının başında, kendilerine güvenmeleri ve sürekli olarak kendileri ile alakalı olumlu şeyler düşünmeleri gelmektedir. Düşünceler, bir kişinin karakterinin resmidir dersek de yanılmış olmayız.

Kişilerin o resme bakış açıları aynı zamanda hayata bakış açılarını da ortaya koymaktadır. İnsanlar kimi zaman kendilerini dünyanın hakimi gibi hisseder, böylesi durumlarda hayatlarında karşılarına çıkan her türlü olumsuzluk ile etkili bir şeklide mücadele eder.

Zayıf ve çaresiz hissettikleri zaman ise hayatları ne kadar güzel olursa olsun bunları göremez ve kendilerini sürekli olarak mutsuz hissetmeye başlarlar. Özgüvenin gelişmesi ise bilinenin aksine insanların çocukluk döneminden itibaren ortaya çıkar.

Böylesi bir durumda ise anne babaya çok fazla iş düşmektedir. Çocukluktan itibaren gelişimin düzenli bir şekilde devam etmesi ve çocuğun birey olarak kendine güveni olması demek, oldukça sağlam bir temele sahip olması anlamına gelmektedir. Ergenlik dönemi sonrasında kişinin yaşamış olduğu olumsuz durumların o kişinin yaşantısında ciddi etkileri olmaya başlayacaktır.

Üstelik bu durumların önüne geçilmezse, gerek özel gerekse iş yaşantılarında onlarca farklı sorun meydana gelebilir.

Özgüveni geliştirmenin en önemli yollarının başında ise kişilerin kendilerini başkaları ile kıyaslamayı bırakması geliyor. Çünkü insanların çok büyük bir kısmı kendi yaşamları ile çevresindeki insanların yaşamlarını kıyaslamaya başlar. Bunun sonrasında da kendini bir taraftan bazılarından aşağıda bir taraftan da bazılarından çok daha iyi yerlerde görür.

Lakin yaşamda iniş ve çıkışların olması oldukça normaldir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, başkalarından iyi ya da kötü olmak değil; kişinin kendi elinden gelenin en iyisini yapmasıdır.

 

Kendinizi Asla Kötülemeyin!

 

Olumsuz insanların en büyük özelliklerinin başında kendilerini sürekli olarak kötülemeleri geliyor. Kişinin kendini değerlendirmesi ile kötülemesi arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Birincisinde kişi kendini her zaman başkalarından aşağıda görür ve bu konu ile alakalı hiçbir şey yapamaz.

İkincisinde ise kişi var olan kötü durumların farkındadır ve bunları gidermek adına olumlu şekilde çalışmalar yapar. Sonuçta da kendine güveni gelir. Hemen herkesin geçmiş dönemlerinde onu ciddi anlamda üzen ve yaralayan olaylar, insanlar bulunmaktadır.

Kişiler kendilerini bunlardan ne kadar hızlı bir şekilde uzaklaştırırsa, hayatını o kadar iyi bir şekilde yaşayacaktır. Çünkü sürekli olarak geçmişte yaşayan kişiler günlük hayatlarını ne kadar isterlerse istesinler arzu ettikleri gibi yaşayamazlar.

Geçmiş dönemlerde herkes hatalar yapabilir. Önemli olan şey ise ne yaşanırsa yaşansın fark etmez bunların önüne geçmek ve elinden gelenin en iyisini yapmak.

Mutlu ve özgüvenli olmanın en etkili yollarından bir tanesi ise sürekli pozitif düşünen insanlar ile görüşmektir. Çünkü pozitif insanlar ile birlikte olmak, kişinin de hayata pozitif bakma kabiliyetinin ve kendine olan güveninin artması anlamına gelecektir.

Bir işe ya da güne mutlu ve olumlu başlamak, hayatımızın çok daha iyi bir noktaya gelmesini sağlayacaktır. İşler ne kadar zor olursa olsun fark etmez, kişi kendine güvenmeli ve elinden gelenin en iyisini yapacağını bilmelidir. Üstelik ne kadar olumsuz durum ile karşılaşılırsa karşılaşılsın kişinin asla umudunu kaybetmemesi hayatta başarılı olmak için büyük bir önem taşıyor.

Yaşanacak hataların sonrasında ders almak, bunların tekrardan yaşanmasını engelleyecektir. Bunların hiçbirinin kişiyi etkilememesi sonrasında ise mutlaka psikolojik destek alınması gerekir. Özgüven eksikliğinin tahmin edilenden çok daha hızlı ilerlemesi ve ne yapılırsa yapılsın durdurulamaması sonrasında kişi kendini sosyal hayattan soyutlayacaktır.

Bu nedenle sana güzel bir kitap tavsiyesinde bulunmak istiyorum.

 

Özgüven Geliştirme Üzerine Kitap Tavsiyesi:

 

Özgüven geliştirme yolları arasında en etkili olan yöntemleri sana anlatacak olan Sosyal Fobiyi Yok Et kitabını bir an önce okumanı tavsiye ederim. 2 hafta içinde özgüvenini 4 katına çıkarabilir, hayatında yeni bir sayfa açabilirsin.

Kitabı incelemek için tıklayın: Sosyal Fobiyi Yok Et

sosyal fobiyi yok et kitabı